Svet-Stranek.cz
Vše o motýlech očima Motýlí dívky
Motýlí dívka

Druhy motýlů:Vše o motýlech očima Motýlí dívky

Druhy motýlů

Je jich fakt hodně moc, tak pouze ti naši motýlci...
Otakárek fenyklový
(lat. papilio machaon)

Jeden z nejznámějších a největších motýlů u nás. Rozpětí křídel má až 7 cm. Můžeme ho potkat na loukách i zahradách, kolem poledne spíše na vyvýšeném místě.

Housenky mění barvu, nejprve jsou černé s červenou kresbou, později je zelená s černými pruhy a oranžovými tečkami. Měří až 10 cm.

Jeho hostitelská rostlina je z čeledi miříkovitých, třeba mrkev, kopr nebo fenykl, po kterém se jmenuje.
Žije v Evropě, v Asii a v Severní Americe.


V ČR JE ZVLÁŠTĚ CHRÁNĚNÝ!


Babočka admirál
(lat. vanessa atalanta)

Patří k našim nejhojnějším babočkám a můžeme ji běžně spatřit na zahradách. Jméno získala podle svého nezaměnitelného úhledného černooranžovobílému vzoru. Rozpětí křídel má 52-64 mm. 
V ČR se vyskytuje od května do října. Na zimu odlétá jednotlivě na jih, takže podzimní tak je velmi nenápadný. Na jaře létá zpátky v malých skupinkách. Spolu s babočkou bodlákovou patří k nejlepším motýlím cestovatelům u nás.
V květnu a červnu po návratu z jihu klade babočka admirál vajíčka na listy kopřiv. Housenky jsou světlehnědé, tmavohnědé nebo špinavě zelené a mají žluté boční pruhy s výraznými trny. Housenky se živí kopřivami i bodláky.
Dospělé babočky si hledají potravu na kmenech, kde sají sladkou mízu nebo na podzim sají šťávu z hnijícího ovoce, proto je ve velkém počtu najdeme v sadech. V létě sají nektar z komule, ale i jiných rostlin.